29.1k views
3 votes
Please help ASAP:

If 100.0g of nitrogen is reacted with 100.0g of hydrogen, what is the theoretical yield of the reaction? What is the excess reactant? What is the limiting reactant? Show your work.

User Cygorger
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Theoretical yield = 122.4 g

Hydrogen is in excess.

Nitrogen is limiting reactant.

Step-by-step explanation:

Given data:

Mass of hydrogen = 100 g

Mass of nitrogen = 100 g

Theoretical yield of reaction = ?

What is excess reactant = ?

What is limiting reactant = ?

Chemical equation:

N₂+ 3H₂ → 2NH₃

Number of moles of N₂:

Number of moles = Mass /molar mass

Number of moles = 100 g / 28 g/mol

Number of moles = 3.6 mol

Number of moles of H:

Number of moles = Mass /molar mass

Number of moles = 100 g / 2g/mol

Number of moles = 50 mol

Now we will compare the moles of NH₃ with hydrogen and nitrogen .

H₂ : NH₃

3 : 2

50 : 2/3×50= 33.3 mol

N₂ : NH₃

1 : 2

3.6 : 2 × 3.6 = 7.2 mol

The number of moles of NH₃ produced by nitrogen are less it will be limiting reactant.

Theoretical yield of reaction:

Mass of NH₃ = moles × molar mass

Mass = 7.2 mol × 17 g/mol

Mass = 122.4 g

User Khylo
by
7.2k points