15.7k views
0 votes
Uranus (mass = 8.68 x 1025 kg) and

its moon Miranda
(mass = 6.59 x 1019 kg) exert a
gravitational force of 2.28 x 1019 N on
each other. How far apart are they?​

User Ndarkness
by
7.0k points

2 Answers

0 votes

Answer:

Scientific notation: 1.29x10^8

User Davidriod
by
7.1k points
2 votes

Answer:129,398,203.7 m

Step-by-step explanation:

According to Newton's law of Universal Gravitation, the force
F exerted between two bodies of masses
M and
m and separated by a distance
d is equal to the product of their masses and inversely proportional to the square of the distance:


F=G(Mm)/(d^2) (1)

Where:


F=2.28(10)^(19) N is the gravitational force


G=6.674(10)^(-11)(m^(3))/(kgs^(2))is the gravitational constant


M=8.68(10)^(25) kg is the mass of Uranus


m=6.59(10)^(19) kg is the mass of Uranu's moon, Mirana


d is the distance between Uranus and its moon

Isolating
d:


d=\sqrt{(GMm)/(F)} (2)


d=\sqrt{((6.674(10)^(-11)(m^(3))/(kgs^(2)))(8.68(10)^(25) kg)(6.59(10)^(19) kg))/(2.28(10)^(19) N)} (3)

Finally:


d=129,398,203.7 m

User Adam Lane
by
6.9k points