226k views
1 vote
Laura bought 8 pounds of flour for $4. How many dollars did she pay per pound of flour

User NPadrutt
by
7.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.50 cents per pound.

Each dollar has 100 cents, if you have 4 dollars then you have 400 cents, and all you have to do is divide 400 / 8. A= 50.

User Metabble
by
7.9k points
4 votes

Answer:

.50

Explanation:

User Bye
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories