134k views
4 votes
If copies cost .08 per copy but you buy a fuscount card for 7.50 and the copies are .05 how many copies will make it worth the discount card

User Tink
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The number of copies that will make it worth the discount card is 250.

Explanation:

1. Let's review the information provided to answer the question correctly:

Cost per copy without discount = US$ 0.08

Cost per copy with discount = US$ 0.05

Cost of discount card = US$ 7.50

2. How many copies will make it worth the discount card?

For finding out this number of copies, we will use the following equation:

x = Number of copies that will make it worth the discount card

0.08x = 0.05x + 7.50

0.03x = 7.50 (Like terms)

3x = 750 (Multiplying by 100 at both sides)

x = 250 (Dividing by 3 at both sides)

The number of copies that will make it worth the discount card is 250.

Note: Same answer to question 14127203, answered by me today.

User Dewayne
by
7.5k points