186k views
0 votes
A chunk of tin weighing 18.5 grams and originally at 97.38 °C is dropped into an insulated cup containing 75.7 grams of water at 21.52 °C. Assuming that all of the heat is transferred to the water, the final temperature of the water is ____

User Rogerz
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The final temperature of the water is 22.44°C.

Step-by-step explanation:

Heat lost by tin will be equal to heat gained by the water


-q_1=q_2

Mass of tin =
m_1=18.5 g

Specific heat capacity of tin =
c_1=0.21 J/g^oC

Initial temperature of the tin =
T_1=97.38^oC

Final temperature =
T_2=T


q_1=m_1c_1* (T-T_1)

Mass of water=
m_2=75.7 g

Specific heat capacity of water=
c_2=4.184 J/g^oC

Initial temperature of the water =
T_3=21.52^oC

Final temperature of water =
T_2=T


q_2=m_2c_2* (T-T_3)


-q_1=q_2 (Law of Conservation of energy)


-(m_1* c_1* (T-T_1))=m_2* c_2* (T-T_3)

On substituting all values:


-(18.5 g* 0.21 J/g^oC* (T-97.38^oC))=75.7 g* 4.184 J/g^oC* (T-21.52 ^oC)

we get, T = 22.44°C

The final temperature of the water is 22.44°C.

User Josia
by
6.4k points