Answer:
A) 18 boxes
Explanation:
The table given shows the number of boxes of paperclips and their costs.
Number of boxes Cost
18 $7.38
27 $15.39
30 $13.50
36 $18.36
40 $18.80
To find the best value we will find the unit cost per box by dividing the total cost of boxes by number of boxes.
Number of boxes Cost Unit cost
18 $7.38

27 $15.39

30 $13.50

36 $18.36

40 $18.80

On comparing the unit prices of each we find out that cost of 18 boxes is the cheapest and hence the best deal.