8.3k views
4 votes
Number of Boxes Cost

18 $7.38
27 $15.39
30 $13.50
36 $18.36
40 $18.80


Q:
A:
An office is restocking office supplies. The table shows the cost of the number of boxes of paperclips. What is the best value?
A) 18 boxes
B) 27 boxes
C) 30 boxes
D) 36 boxes

User Larsr
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

A) 18 boxes

Explanation:

The table given shows the number of boxes of paperclips and their costs.

Number of boxes Cost

18 $7.38

27 $15.39

30 $13.50

36 $18.36

40 $18.80

To find the best value we will find the unit cost per box by dividing the total cost of boxes by number of boxes.

Number of boxes Cost Unit cost

18 $7.38
(7.38)/(18)=\$0.41

27 $15.39
(15.39)/(27)=\$0.57

30 $13.50
(13.50)/(30)=\$0.45

36 $18.36
(18.36)/(36)=\$0.51

40 $18.80
(18.30)/(40)=\$0.46

On comparing the unit prices of each we find out that cost of 18 boxes is the cheapest and hence the best deal.

User Scott Ahten
by
8.2k points