142k views
2 votes
Find the unit price.
​$3.06 for 17 bananas

1 Answer

5 votes

$0.18 because $3.06 is for 17 bananas so you divide 3.06 by 17

you will get 0.18 per banana

User Julfikar
by
6.7k points