39.1k views
3 votes
A disk of radius 14 cm, initially at rest, begins rotating about its axis with a constant angular acceleration of 8.2 rad/s2. What are the following values at t = 10.0 s?(a) the angular velocity of the diskrad/s(b) the tangential acceleration at and the centripetal acceleration ac of a point at the edge of the diskat = m/s2ac = m/s2

User BigMiner
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

a) the angular velocity is ω= 82 rad/seg

b) the tangencial acceleration is a = 1.148 m/s²

c) the centripetal acceleration is ac = 941.36 m/s²

Step-by-step explanation:

for rotational motion

ω= angular velocity

ωo = initial angular velocity

α= angular acceleration

t = time

R= radius

a= tangencial acceleration

ac = centripetal acceleration

a) ω= ωo + α*t = 0 + 8.2 rad/s2 * 10 s = 82 rad/seg

b) a= α*R = 8.2 rad/s2* 14 cm = 114.8 cm/s² = 1.148 m/s²

c) ac= ω²*R = (82 rad/seg)² * 14 cm = 94136 cm/s² = 941.36 m/s²

User ArtOfWarfare
by
6.9k points