116k views
2 votes
During a circus act, a performer thrills the crowd by catching a cannon ball shot at him. The cannon ball has a mass of 7.5 kg and the horizontal component of its velocity is 8.85 m/s when the 73.5-kg performer catches it.

1 Answer

3 votes

Answer:

The recoil velocity is 0.819 m/s.

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of ball m= 7.5 kg

Velocity v= 8.85 m/s

Mass of performer m'= 73.5 kg

Suppose if the performer is on nearly friction less roller skates, we need to calculate his recoil velocity

We need to calculate the recoil velocity

Using law of conservation momentum


mv=(m+m')v'

Where, m = mass of ball

m' = mass of performer

v = velocity of ball

Put the value into the formula


v'=(mv)/(m+m')

Put the value into the formula


v'=(7.5*8.85)/(7.5+73.5)


v'=0.819\ m/s

Hence, The recoil velocity is 0.819 m/s.

User BELLIL
by
8.1k points