140k views
2 votes
A bullet with kinetic energy of 400J strikes a wooden block where a 8.00x10N resistive force stops the bullet what is the penetration of the bullet

1 Answer

3 votes

The "penetration of the bullet" is 5 m

Step-by-step explanation:

A "bullet" with "kinetic energy" of = 400J

A resistive force stops the bullet = 8.00 x 10 N

Work = change in energy

Work = ∆ Kinetic Energy (equation 1)

Work =
F* d (equation 2)

From equations 1 and 2 we have,


F* d = ∆ Kinetic Energy

Where ,

Kinetic Energy = 400 J

F = 8.00 x 10 N

(8.00 x 10 N) d = 400 J

(80 N) d = 400 J


d=(400)/(80)

d = 5 m

The penetration of the bullet is 5 m

User Zamena
by
7.3k points