233k views
2 votes
Pheromones are compounds secreted by the females of many insect species to attract males. One of these compounds contains 80.78 percent C, 13.56 percent H, and 5.66 percent O. A solution of 1.00 g of this pheromone in 8.50 g of benzene freezes at 3.37°C. What is the molecular formula of the compound?

1 Answer

1 vote

Answer : The molecular formula of a compound is,
C_(19)H_(38)O

Solution :

If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.

So, the mass of each element is equal to the percentage given.

Mass of C = 80.78 g

Mass of H = 13.56 g

Mass of O = 5.66 g

Molar mass of C = 12 g/mole

Molar mass of H = 1 g/mole

Molar mass of O = 16 g/mole

Step 1 : convert given masses into moles.

Moles of C =
\frac{\text{ given mass of C}}{\text{ molar mass of C}}= (80.78g)/(12g/mole)=6.732moles

Moles of H =
\frac{\text{ given mass of H}}{\text{ molar mass of H}}= (13.56g)/(1g/mole)=13.56moles

Moles of O =
\frac{\text{ given mass of O}}{\text{ molar mass of O}}= (5.66g)/(16g/mole)=0.3538moles

Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.

For C =
(6.732)/(0.3538)=19.0\approx 19

For H =
(13.56)/(0.3538)=38.3\approx 38

For O =
(0.3538)/(0.3538)=1

The ratio of C : H : O = 19 : 38 : 1

The mole ratio of the element is represented by subscripts in empirical formula.

The Empirical formula =
C_(19)H_(38)O_1=C_(19)H_(38)O

The empirical formula weight = 19(12) + 38(1) + 1(16) = 282 gram/eq

Now we have to calculate the molar mass of pheromone.

Formula used :


\Delta T_f=i* K_f* m\\\\T^o-T_s=i* K_f*\frac{\text{Mass of pheromone}}{\text{Molar mass of pheromone}* \text{Mass of benzene in Kg}}

where,


\Delta T_f = change in freezing point


\Delta T_s = freezing point of solution =
3.37^oC


\Delta T^o = freezing point of benzene =
5.50^oC

i = Van't Hoff factor = 1 (for non-electrolyte)


K_f = freezing point constant for benzene =
5.12^oC/m

m = molality

Now put all the given values in this formula, we get


(5.50-3.37)^oC=1* (5.12^oC/m)* \frac{1.00g}{\text{Mass of pheromone}* 0.00850kg}


\text{Mass of pheromone}=282.8g/mol

Now we have to calculate the molecular formula of the compound.

Formula used :


n=\frac{\text{Molecular formula}}{\text{Empirical formula weight}}


n=(282.8)/(282)=1

Molecular formula =
(C_(19)H_(38)O)_n=(C_(19)H_(38)O)_1=C_(19)H_(38)O

Therefore, the molecular of the compound is,
C_(19)H_(38)O

User Joerage
by
6.1k points