28.8k views
3 votes
At the grocery store, three brands of raisin bran are sold. For Brand A, a 15-ounce box of raisin bran costs $3.19. For Brand B, the equation

y = 0.18x
represents the cost, y, of x ounces of raisin bran. For Brand C, the table shows the amounts paid for different amounts of raisin bran. Which brand provides the best deal for raisin bran? Explain your reasoning. Number of Ounces Total Cost
0 $0
10 $1.60
24 $3.84
27 $4.32

User Suspended
by
5.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0 $0

Brand C:

Per oz cost of 10 oz @ 1.60 = 1.60/10 = $0.16

Per oz cost of 24 @ 3.84 = 3.84/24 = $0.16

Per oz cost of 27 at 4.32 = 4.32/27 = $0.16

Explanation:

User Lebohang Mbele
by
5.9k points
5 votes

Answer:

0 $0

Explanation:

Brand C:

Per oz cost of 10 oz @ 1.60 = 1.60/10 = $0.16

Per oz cost of 24 @ 3.84 = 3.84/24 = $0.16

Per oz cost of 27 at 4.32 = 4.32/27 = $0.16

User Spencer Nelson
by
6.0k points