menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Mark went to costco and bought 12 cans of albacore for $15.96. what is the cost per can?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Mark went to costco and bought 12 cans of albacore for $15.96. what is the cost per can?
asked
Feb 2, 2020
133k
views
3
votes
Mark went to costco and bought 12 cans of albacore for $15.96. what is the cost per can?
Mathematics
middle-school
Margret
asked
by
Margret
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$1.33
Explanation:
15.96 divided by 12 = $1.33
Gosha
answered
Feb 6, 2020
by
Gosha
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 19, 2023
28.1k
views
Albacore tuna comes in different-size cans. Find the unit cost of each package to find the best buy. (Roundto three decimal places.)a. $3.99 for a 12-oz canb. $6.29 for a 4-pack of 6-oz cansc. $3.39 for
Zpesk
asked
Jan 19, 2023
by
Zpesk
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
28.1k
views
asked
May 2, 2024
62.6k
views
Skipjack, yellowfin, albacore, bigeye, and bluefin tunas command high prices in world markets; most of them are: A) Freshwater species B) Invasive species C) Saltwater species D) Extinct species
Erik Smistad
asked
May 2, 2024
by
Erik Smistad
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
62.6k
views
asked
Dec 13, 2019
145k
views
A group of scientists wants to test the effects of decreased oxygen levels in the water on a population of albacore. What result from this experiment would show natural selection in progress? Increased
Eduardo Crimi
asked
Dec 13, 2019
by
Eduardo Crimi
8.3k
points
Biology
high-school
2
answers
1
vote
145k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org