7.1k views
1 vote
Your favorite radio station broadcasts at a frequency of 83.8 MHz with a power of 32.5 kW. How many photons does the antenna of the station emit in each second?

User Pdb
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The antenna emits
5.85* 10^(19) photons per second.

Step-by-step explanation:

Given:

Power of the antenna is,
P=32.5\ kW=32.5* 10^3\ W

Frequency of the antenna is,
f=83.8\ MHz=83.8* 10^6\ Hz

Now, energy possessed by 1 photon is given as:


E=h\cdot f\\Where,h\to \textrm{Planck's constant}

Here,
f=83.8* 10^6\ Hz,h=6.626* 10^(-34)\ J.s. So,


E=(6.626* 10^(-34)\ J.s)(83.8* 10^6\ Hz)=5.5526* 10^(-26)\ J

Also, total energy of the antenna per second is equal to its power which is equal to
32.5* 10^3 J.

Now, number of photons emitted each second is given as:


n=\frac{\textrm{Total energy of the antenna per second}}{\textrm{Energy of 1 photon}}\\n=(32.5* 10^3\ J/s)/(5.5526* 10^(-26)\ J)\\n=5.85* 10^(19)\textrm{ photons per sec}

Therefore, the antenna emits
5.85* 10^(19) photons per second.

User EmDroid
by
6.7k points