menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Two pounds of grapes cost $6. Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?
asked
May 12, 2022
49.2k
views
2
votes
Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?
Mathematics
college
DJ House
asked
by
DJ House
4.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
Oneday
answered
May 13, 2022
by
Oneday
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
this would cost 3 dollars
Cleankod
answered
May 17, 2022
by
Cleankod
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Which of the following would be a good name for the function that takes the length of a race and returns the time needed to complete it? A. Time(race) B. Length(time) C. Length(cost) D. Year(time) E. Cost(time)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org