menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Two pounds of grapes cost $6. Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Two pounds of grapes cost $6. Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?
asked
May 12, 2022
49.2k
views
2
votes
Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?
Mathematics
college
DJ House
asked
by
DJ House
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
Oneday
answered
May 13, 2022
by
Oneday
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
this would cost 3 dollars
Cleankod
answered
May 17, 2022
by
Cleankod
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org