49.2k views
2 votes
Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?

User DJ House
by
7.9k points

2 Answers

6 votes
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
User Oneday
by
7.7k points
4 votes
this would cost 3 dollars
User Cleankod
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories