49.2k views
2 votes
Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?

User DJ House
by
4.5k points

2 Answers

6 votes
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
User Oneday
by
5.3k points
4 votes
this would cost 3 dollars
User Cleankod
by
5.9k points