184k views
4 votes
Julio bought 4 pencils and 3 erasers for $0.37 and David bought 3 pencils and 4 erasers. What is the cost of one pencil? What is the cost of one eraser?

1 Answer

2 votes

Answer:

the pencils cost $0.07 each and the erasers cost $0.03 each

Explanation:

okay so this is kind of a guess

julio bought 4 pencils and 3 erasers for a total of $0.37

and if the pencils cost $0.07 and the erasers cost $0.03

then 4 pencils would equal $0.28 and 3 erasers would equal $0.09, the total would be $0.37

idk how much money david spent but i can assume that he spent a total of $0.33 because 3 pencils would cost $0.21 and 4 erasers would cost $0.12

User Alfred Myers
by
5.7k points