Answer:
The area of the circle is 28662 M².
Explanation:
Given:
Circumference of circle = 600 M.
Now, to find the area of the circle.
So, to get the area we need to find the radius.
By putting the formula of circumference we get the radius:
Let the radius be r.
Circumference = 2πr
(taking the value of π = 3.14.)

Dividing both sides by 6.28 we get:

Now, for getting the area we put the formula:
Area = πr²



So, approximately the area of the circle = 28662 M².
Therefore, the area of the circle is 28662 M².