49.3k views
0 votes
Find the pressure of a gas if the volume is 2.00 L, the temperature is 310 Kelvin and

number of moles is 2.​

User Wyoskibum
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

25.42 atm

Step-by-step explanation:

Data Given:

Volume of a gas ( V )= 2.00 L

temperature of a gas ( T ) = 310 K

number of moles (n) = 2​ mol

Pressure of a gas ( P ) = to be find

Solution:

Formula to be used

PV= nRT

Rearrange the above formula

P = nRT / V . . . . . . . . . . (1)

Where R is ideal gas constant

R = 0.08205 L atm mol⁻¹ K⁻¹

Put values in equation 1

P = nRT / V

P = 2 mol x 0.08205 L atm mol⁻¹ K⁻¹ x 310 k / 2 L

P = 50.84 L atm / 2 L

P = 25.42 atm

P ressure of gas (P) will be = 25.42 atm

User Mohamed Rafiq P
by
6.9k points