85.3k views
0 votes
Question

Gabe deposits $7,000 in a certificate of deposit. The annual interest rate is 4%, and the interest will be compounded
quarterly. How much will the certificate be worth in 5 years? Round your answer to two decimal places.

User Ivoroto
by
6.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$8541.33

Explanation:

use the equation


mv = p {(1 + (r)/(n) )}^(nt)

MV = matured value

P = principal

r = yearly interest rate

n = number of periods the interest is compounded per year

t = terms in years

P = $7000

r = 0.04 ( 4% )

n = 4

t = 5

so it should be


mv = 7000 {(1 + (0.04)/(4)) }^(4 * 5)

User Rory
by
6.1k points
4 votes

Answer:

$8,546.98 since you are rounding

Explanation:

Identify the values of each variable in the formulas. Remember to express the percent as a decimal.

A=?

P= $7,000

r=0.04

t=5

For monthly compounding, n=12. There are 12 months in a year.

A=P(1+rn)nt

Substitute the values in the formula.

A=7,000(1+0.0412)12â‹…5

Compute the amount. Be careful to consider the order of operations as you enter the expression into your calculator.

A=$8,546.98

User Juraj Kocan
by
7.2k points