120k views
5 votes
In liters, occupied by 2.18 miles of N2 gas

User Huppie
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The volume occupied by 2.18 moles of
N_(2) is 48.832L

Step-by-step explanation:

The volume occupied by 1 mole of
N_(2) is 22.4 L

The volume occupied by 1 mole of any gas is 22.4 L

The number of moles of
N_(2) = 2.18 moles

The volume occupied by 2.18 moles of
N_(2):


Volume=2.18*22.4=48.832L

Hence, the volume occupied by 2.18 moles of
N_(2) is 48.832L

User Ratherblue
by
7.0k points