199k views
3 votes
A constant force of 20 N is applied to a box which causes it to me about a constant speed of 4 meters per second how much work is done on the box in 6 seconds

User Illya Doos
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

480 Joule

Step-by-step explanation:

The definition of work, W, is below:

W=F⋅Δx

Δx = 6*4 = 24m

W = 20 * 24m = 480 Joule

User Eric Ouellet
by
6.2k points