137k views
0 votes
A golfer angles a shot at 18.0° to the horizontal with an initial velocity of 62.0 m/s. How far does the ball travel before striking the ground? Ignore air resistance.

1 Answer

2 votes

Answer:

372.67m

Step-by-step explanation:

R=Ux cos 18 × t

= 62 cos 18 x (63÷9.81)

=372.67m

because t = u/g

g= 9.81

User Bilel Chaouadi
by
6.2k points