Answers:
1. Bill
2. 50 cents
Step-by-step explanation:
Bill: 30/6 = $5.00
Crista: 126/28 = $4.50
Sentence:
Bill payed $5.00 while Crista payed $4.50 resulting in Bill paying 50 cents more. To figure this out, you must divide the cost by the amount. For Bill you would do 30/6 and get 5, while for Crista you’d do 126/28 resulting in 4.5.
Answer:
1) Bill is paying more per lesson.
2)Bill is paying 50 cents more per lesson.
Crista: 126/28=$4.5 per lesson
Bill: 30/6=$5 per lesson
5-4.4=0.5
6.3m questions
8.3m answers