Answer:
$12,350
Step-by-step explanation:
The operating cash flow is shown below:
= EBIT + Depreciation - Income tax expense
where,
EBIT = Sales - cost of good sold - depreciation expense
= $39,050 - $22,700 - $2,275
= $14,075
And all other items would remain same
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $14,075 + $2,275 - $4,000
= $12,350