The power of machine in watts : 400
Given
W=work = 20,000 J
t = time = 50 s
Required
Power
Solution
For mechanical power equation :
P = Joule/s = watt
Input the value :
P = 20000 Joule : 50 s
P = 400 watt
7.8m questions
10.4m answers