Answer:
3.67 rad/s
Step-by-step explanation:
L = Length of meter stick = 1 m
r = Distance at which the bullet will hit the stick =

m = Mass of bullet = 3 g
M = Mass of stick = 270 g
= Velocity of bullet = 250 m/s
= Velocity of bullet leaving = 140 m/s
Initial angular momentum

Final angular momentum of the system

Since, angular momentum is conserved we have

The angular speed is the stick spinning after the collision is 3.67 rad/s