Answer:
v = 83.1 % of speed of light
Step-by-step explanation:
given,
T_e is the earth time = 2.7 s
T_s is the ship time = 1.5 s
we know,

where c is the speed of light
v is the speed of the rock star moving



squaring both side


v = 0.831 c
v = 83.1 % of speed of light