46.4k views
1 vote
What is the better buy? $5.05 for 5 cookies or $ 9.18 for 9 cookies?

User Kator
by
6.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

5.05 for 5 cookies

Explanation:

well 5.05/5 is 1.01 and

9.18/9 is 1.02 meaning even by a little, buying the 5 would be less per cookie

User Mindaugasw
by
5.0k points
0 votes

Answer:

5.05 for 5 cookies

Explanation:

5.05 / 5 = $1.01 per cookie

9.18 / 9 = $1.02 per cookie

Choose the $5.05 because you're spending less per cookie

User Jordan Nelson
by
6.0k points