127k views
4 votes
Pizza planet is running a special three pictures for $16.50 what is the unit rate for one pizza

2 Answers

2 votes
One pizza is $5.50
Procedure:
Divide 16.50 by 3
User Velina
by
5.6k points
4 votes

Answer:

Each pizza is $5.50

Explanation:

Divide 16.5 by 3

16.5/3=5.5

User Rahul Menon
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.