menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Pizza planet is running a special three pictures for $16.50 what is the unit rate for one pizza
asked
Jul 15, 2020
127k
views
4
votes
Pizza planet is running a special three pictures for $16.50 what is the unit rate for one pizza
Mathematics
middle-school
Francesca Nannizzi
asked
by
Francesca Nannizzi
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
One pizza is $5.50
Procedure:
Divide 16.50 by 3
Velina
answered
Jul 16, 2020
by
Velina
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
Each pizza is $5.50
Explanation:
Divide 16.5 by 3
16.5/3=5.5
Rahul Menon
answered
Jul 20, 2020
by
Rahul Menon
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org