171k views
9 votes
WRITE AN EQUATION

You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $8.20. How
much did each eraser cost?

User WISAM
by
5.5k points

1 Answer

6 votes
First subtract to keep the magazine out,
8.20 - 5 = 3.2
Since you bought four erasers, you’ll divide your answer by four,
3.2 / 4 = 0.80
So every eraser cost 0.80 or 80cents
User Sumo
by
5.9k points