Answer:
a = 1.39 m/s²
Step-by-step explanation:
given,
mass of object = 42 Kg
Force₁ = 65 N directed 59° clockwise from the positive x-axis
Force₂ = 35 N 32° clockwise from the positive y-axis
F_x = 65 cos 59° + 35 sin 32°
F_x = 33.48 + 18.55
F_x = 52.024 N
F_y = -65 sin 59° + 35 cos 32°
F_y = -55.72 + 29.68
F_y = -26.04 N


F = 58.19 N
F = ma
58.19 = 42 x a
a = 1.39 m/s²