193k views
2 votes
A bank has three assets. It has $75 million invested in consumer loans with a three-year duration, $39 million invested in T-bonds with a 16-year duration, and $18 million in six-month maturity T-bills. What is the duration of the bank's asset portfolio in years?

A. 6.50 years
B. 7.38 years
C. 11.51 years
D. 3.95 years
E. 4.83 years

User Amit Singh
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

A. 6.50 years

Step-by-step explanation:

Let C represent consumer loans,

T represent T-bonds and

t represent T-bills

Portfolio duration = wC*dC + wT*dT + wt*dt

w = weight of...

d= duration of ....

Find the weights;

Total amount invested = 75 + 39 + 18 = 132 mill

wC = 75 / 132 = 0.5682

wT = 39 / 132 = 0.2955

wt = 18 /132 = 0.1364

Portfolio duration = (0.5682*3) +(0.2955*16) + (0.1364*0.5)

= 1.7046 + 4.728 + 0.0682

= 6.50 years

User MonkeyPushButton
by
6.7k points