menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A photocopy machine can print 405 copies in 9 minutes. what is the unit rate the machine can produce in 1 minute
asked
Apr 7, 2020
211k
views
0
votes
A photocopy machine can print 405 copies in 9 minutes. what is the unit rate the machine can produce in 1 minute
Mathematics
middle-school
Maximilian Freitag
asked
by
Maximilian Freitag
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:45
Step-by-step explanation: divide 405 by 9
David Williames
answered
Apr 14, 2020
by
David Williames
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 4, 2020
198k
views
a photocopy machine can print 405 copies in 9 minutes. what is the unit rate the machine can produce in 1 minute
Vannessa
asked
Nov 4, 2020
by
Vannessa
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
198k
views
asked
May 6, 2020
132k
views
$12.50 for 5 ounces A photocopy machine can print 405 copies in 9 minutes. What is the unit rate the machine can produce in 1 minute?
Nullnullnull
asked
May 6, 2020
by
Nullnullnull
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
132k
views
asked
May 10, 2018
125k
views
A photocopy machine can print 240 copies in 30 minutes. What is the rate at which the machine prints the copies per minute?
Lucas Meine
asked
May 10, 2018
by
Lucas Meine
8.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
125k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org