204k views
4 votes
3. Fernando bought 5 pencils for $1.00.

What is the unit price per pencil?
A $0.20
B $0.50
C$0.95

2 Answers

4 votes

Answer:

A $0.20

Explanation:

The unit price is $0.20 because if 5 pencils is $1.00, you can divide the total price by the number of pencils to find the price of one pencil. 1/0.20 = 5

User Stone
by
5.6k points
0 votes

Answer:

A.

Explanation:

100 is equal to $1.

100/5=20

User Kluddizz
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.