191k views
0 votes
Determine which of the following is a better buy $8.72 for 8 roses or $10.68 for 12 roses

2 Answers

3 votes

Answer:

12 roses for $10.68 is the better deal

Explanation:

8.72/8=1.09

10.68/12=.89

User Kevin Goff
by
7.3k points
6 votes
12 roses I think that’s the answer
User Danriti
by
5.2k points