177k views
4 votes
Find each unit price. Then determine the better buy.

48 fl oz of fruit juice for $3.05, or 64 fl oz for $3.59

1 Answer

6 votes

Answer:

the better buy is the 64 ounces

Explanation:

3.05/48=0.063

3.59/64=0.056

User Gandalf
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories