196k views
3 votes
For each store, calculate the unit price per ounce of potato chips. Which stores sell potato chips at a unit rate of $0.17 per ounce?

User Marandil
by
6.4k points

2 Answers

5 votes

Store D.

Store A: $0.21 per ounce

Store B:

Store C: $0.19

Store D: $0.17

User Marc Compte
by
6.0k points
4 votes

Answer:

Store 3

Explanation:

i got it correct

User Kimamula
by
6.6k points