216k views
2 votes
Ava’s father purchased 4 notebooks for school the total amount for her notebooks is $15.84 how how much does each notebook cost individually

User Gambotic
by
5.3k points

2 Answers

3 votes

Explanation:

15.84 divide by 4 and then that's the answer when that's done

User Yasser Mohsen
by
5.7k points
7 votes

Answer:

Each notebook costs $3.96.

Explanation:

15.84/4=3.96

User Brownmamba
by
5.1k points