40.0k views
4 votes
The concentration of active ingredient in a liquid laundry detergent is thought to be affected by the type of catalyst used in the process. The standard deviation of active concentration is known to be 3 grams per liter, regardless of the catalyst type. Ten observations on concentration are taken with each catalyst, and the data follow:

Catalyst 1: 57.5, 66.4, 65.4, 65.4, 65.2, 62.6, 67.6, 63.7, 67.2, 71.0

Catalyst 2: 67.0, 72.4, 70.3, 69.3, 64.8, 69.6, 68.6, 69.4, 65.3, 68.8

(a) Find a 95% two-sided confidence interval on the difference in mean active concentrations for the two catalysts. Find the P-value.

1 Answer

4 votes

Answer:

The 95% confidence interval would be given by
-5.980 \leq \mu_1 -\mu_2 \leq -0.720


p_v =2*P(Z<-2.497)=0.012

Explanation:

Previous concepts

A confidence interval is "a range of values that’s likely to include a population value with a certain degree of confidence. It is often expressed a % whereby a population means lies between an upper and lower interval".

The margin of error is the range of values below and above the sample statistic in a confidence interval.

Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".


\bar X_1 =65.2 represent the sample mean 1


\bar X_2 =68.55 represent the sample mean 2

n1=10 represent the sample 1 size

n2=10 represent the sample 2 size


s_1 =3.55 sample standard deviation for sample 1


s_2 =2.29 sample standard deviation for sample 2


\sigma =3 represent the population standard deviation


\mu_1 -\mu_2 parameter of interest.

Part a

The confidence interval for the difference of means is given by the following formula:


(\bar X_1 -\bar X_2) \pm z_(\alpha/2)\sqrt{\sigma^2((1)/(n_1)+(1)/(n_2))} (1)

The point of estimate for
\mu_1 -\mu_2 is just given by:


\bar X_1 -\bar X_2 =65.2-68.55=-3.35

Since the Confidence is 0.95 or 95%, the value of
\alpha=0.05 and
\alpha/2 =0.025, and we can use excel, a calculator or a tabel to find the critical value. The excel command would be: "=-NORM.INV(0.025,0,1)".And we see that
z_(\alpha/2)=1.96

The standard error is given by the following formula:


SE=\sqrt{\sigma^2((1)/(n_1)+(1)/(n_2))}

And replacing we have:


SE=\sqrt{3^2((1)/(10)+(1)/(10))}=1.342

Confidence interval

Now we have everything in order to replace into formula (1):


-3.35-1.96\sqrt{3^2((1)/(10)+(1)/(10))}=-5.980


-3.35+1.96\sqrt{3^2((1)/(10)+(1)/(10))}=-0.720

So on this case the 95% confidence interval would be given by
-5.980 \leq \mu_1 -\mu_2 \leq -0.720

If the system of hypothesis are given by:

Null Hypothesis:
\mu_1 -\mu_2=0

Alternative hypothesis:
\mu_1 -\mu_2 \\eq 0

The statistic would be:


z=\frac{\bar X_1 -\bar X_2 -0}{\sqrt{\sigma^2((1)/(n_1)+(1)/(n_2))}}

And if we replace we got:


z=\frac{65.2 -68.55 }{\sqrt{3^2((1)/(10)+(1)/(10))}}=-2.497

And the p value would be given by:


p_v =2*P(Z<-2.497)=0.012

And with 5% of significance we have enough evidence to reject the null hypothesis since the
p_v < \alpha

User Jonathan Seng
by
7.3k points