Answer:
Cyclist A
Explanation:
given,
velocity of Bicyclist A = 17 mil/hr
acceleration = 32 miles/hr²
velocity of Bicyclist B = 20 miles/hr
acceleration = 2 miles/hr²
which cyclist in front after = 15 minutes = 1/4 hour
using equation of motion for cyclist A


s = 5.25 mile
using equation of motion for cyclist B


s = 5.0625 mile
Cyclist A will be in-front after 15 minutes