78.0k views
2 votes
Suppose that 5 people sitting in an enclosed room are each generating about 500 BTUs of body heat per hour. If the room is 10ft x15ft x 10ft how many btus per cubic foot do they produce in 3 hours

2 Answers

0 votes

Answer:

1

Explanation:

500/hour 1500/3hours

10*15*10=1500

so for every cubic foot is one btu

User Pierre
by
6.9k points
3 votes

Answer:

the answer is 5 BTUs/ft^3

Explanation:

first: 10x15x10= 1500 ft ^3

second: 500 BTUs x 5 people= 2500 BTUs by all five people

third: 2500 BTUs x 3 hrs= 7500 BTUs per 3 hrs

lastly: divide 7500 BTUs by 1500 ft ^3 to get 5 BTUs/ ft^3

User PixelToast
by
7.9k points