Answer:
54 seconds
Explanation:
Wanda's walking rate = 3 ft/s
Wanda's head start = 27 s
Dave's walking rate= 4.5 ft/s
Let 't' be time after Dave started walking
The distance walked by Wanda and Dave, respectively, as a function of 't' are given by:

The instant 't' at which Dave catches up to Wanda (both distances walked are equal) is:
