menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate in each case. 4 pounds of red chilies cost $5
asked
Jul 12, 2020
142k
views
1
vote
Find the unit rate in each case. 4 pounds of red chilies cost $5
Mathematics
middle-school
Cnikolaou
asked
by
Cnikolaou
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
It would be 1.25 per pound
Nabmeister
answered
Jul 16, 2020
by
Nabmeister
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 3, 2024
114k
views
In 2004, Hormel Foods had to recall 104,000 pounds of Stagg canned chiliΓÇölabeled ""hearty beef witha kick of green chilies""ΓÇöafter the kick turned out to come instead from the ground-up parts of a
Dhruv
asked
Aug 3, 2024
by
Dhruv
8.1k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
114k
views
asked
Nov 3, 2024
162k
views
Solve the ratio problem: I will prepare 3 servings for a dish. The ratio for garlic is 1:5, the ratio for chilies is 1:2, and the ratio for eggs is 1:9. Determine the overall ratio.
VPP
asked
Nov 3, 2024
by
VPP
8.3k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
162k
views
asked
Apr 7, 2024
104k
views
Hormel foods had to recall 104,000 pounds of Stagg canned chili labeled "hearty beef with a kick of green chilies" after the kick turned out to come from the ground up parts of a handheld calculator. The
Imran Omer
asked
Apr 7, 2024
by
Imran Omer
6.6k
points
Health
high-school
1
answer
1
vote
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org