97.1k views
2 votes
A random variable x has a Normal distribution with an unknown mean and a standard deviation of 12. Suppose that we take a random sample of size n = 36 n=36 and find a sample mean of ¯ x = 98 x¯=98 . What is a 95% confidence interval for the mean of x ?

User Psyche
by
7.1k points

2 Answers

3 votes

Answer: 95% confidence interval would be (94.08,101.92).

Explanation:

Since we have given that

n = 36

standard deviation = 12

sample mean = 98

At 95% confidence, z = 1.96

So, interval would be


\bar{x}\pm z(\sigma)/(√(n))\\\\=98\pm 1.96(12)/(√(36))\\\\=98\pm 3.92\\\\=(98-3.92,98+3.92)\\\\=(94.08,101.92)

Hence, 95% confidence interval would be (94.08,101.92).

User Erencan
by
6.2k points
3 votes

Answer: (94.08, 101.92)

Explanation:

The confidence interval for unknown population mean
(\mu) is given by :-


\overline{x}\pm z^*(\sigma)/(√(n))

, where
\overline{x} = Sample mean


\sigma = Population standard deviation

z* = Critical z-value.

Given : A random variable x has a Normal distribution with an unknown mean and a standard deviation of 12.


\sigma= 12


\overline{x}=98

n= 36

Confidence interval = 95%

We know that the critical value for 95% Confidence interval : z*=1.96

Then, the 95% confidence interval for the mean of x will be :-


98\pm (1.96)(12)/(√(36))


=98\pm (1.96)(12)/(6)


=98\pm (1.96)(2)


=98\pm 3.92=(98-3.92,\ 98+3.92)\\\\=( 94.08,\ 101.92)

Hence, the 95% confidence interval for the mean of x is (94.08, 101.92) .

User Wow Yoo
by
7.4k points