Answer: Work done is 18J
Step-by-step explanation:
Force F = (Fx, Fy) and Displacement S = (Sx,Sy)
Fx=7N
Fy=-1N
Sx=3m
Sy=3m
F=(7,-1)N and S=(3,3)m
Work done is calculated by taking dot product of force and displacement vector
W=F·S
W=7×3 + (-1)×3
W=21+(-3)=18J