8.0k views
5 votes
A bullet is shot straight up in the air with an initial velocity of v=1000 feet per second. If the equation describing the bullets height from the ground is given by f(t)=−16t2+1000t+7, over what interval is the bullet speeding up, and over what interval is it slowing down?

1 Answer

7 votes

Answer:

It slows down from 0-31.25s

It speeds up from 31.25-62.507s

Step-by-step explanation:

If we find the maximum of the equation, we will know the moment when it changes direction. It will slow down on the first interval, and speed up on the second one.


Y = -16t^2+1000t+7


Y' = -32t+1000 = 0 Solving for t:

t = 31.25s

The bullet will slow down in the interval 0-31.25s

Let's now find the moment when it hits ground:


Y = 0 = -16t^2+1000t+7 Solving for t:

t1 = -0.0069s t2 = 62.507s

The bullet will speed up in the interval 31.25-62.507s

User Fernando Mendez
by
7.6k points