210k views
1 vote
pint is 16 ounces and the price is $3.98 and quart is 32 ounces and the price is $5.98 and gallon is 128 and the price is $34.99 what is the unit rate to the neatest cent per ounce for each

1 Answer

7 votes

Answer:

3.98/16= 0.24875 round up to make 0.25

5.98/32= 0.186875 round up to make 0.19

34.99/128= 0.273359375 = 0.27

Explanation:

3.98/16= 0.24875 round up to make 0.25

5.98/32= 0.186875 round up to make 0.19

34.99/128= 0.273359375

User Pablorsk
by
7.9k points