180k views
0 votes
10. What mass of glass (Cp = 0.749 J/gºC) is needed to absorb 5.00x104 J of heat, if it starts at 26.0 C and has a final temperature of 275.0°C?​

1 Answer

4 votes

Answer:

m = 0.03 × 10⁴ g

Step-by-step explanation:

Given data:

Specific heat capacity = 0.749 j/g.°C

Heat absorbed = 5.0 × 10⁴ J

Initial temperature = 26.0 °C

Final temperature = 275.0 °C

Mass = ?

Solution:

Formula:

Q = m.c. ΔT

Q = amount of heat absorbed or released

m = mass of given substance

c = specific heat capacity of substance

ΔT = change in temperature

ΔT = T2-T1

ΔT = 275.0 °C - 26.0 °C

ΔT = 249 °C

Q = m.c. ΔT

m = Q / c. ΔT

m = 5.0 × 10⁴ J / 0.749 j/g.°C × 249 °C

m = 5.0 × 10⁴ J / 186.5 j/g

m = 0.03 × 10⁴ g

User Tech Learner
by
7.4k points