Answer:
59 orders
Step-by-step explanation:
For computing the how many rolls should order at a time, first we have to determine the economic order quantity which is shown below:
The computation of the economic order quantity is shown below:
=

where,
Carrying cost = $875 × 20% = $175
And, other items values would remain the same
ow put these values to the above formula
So, the value would be equal to
=

= 50.71 units
Now The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= $3,000 ÷ 50.71 units
= 59 orders