138k views
5 votes
At one of the warehouse stores, paper towels cost $10.48 for a package of 8 rolls. What is the unit price?

User Zahida
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Unit price = $1.31/roll

Explanation:

Divide total cost by number of units:

$10.48 / 8 rolls = $1.31/roll

User Simonwo
by
6.6k points